Beseda se spisovatelkou MARKÉTOU PILÁTOVOU o románu S Baťou v džungli, jejím působení v Latinské Americe i dalších zajímavostech - 27. 3. v 19:00

Vydáno: 9. 3. 2023

V pondělí 27. března vás v 19 hodin zveme do obřadní síně na besedu se spisovatelkou, překladatelkou a hispanistkou Markétou Pilátovou. Autorka bude vyprávět nejen zajímavosti o románu "S Baťou v džungli", ale také o svém dvanáctiletém působení v Latinské Americe a promítat dobové fotografie.

Román vypráví o životě v exilu a o hledání spravedlnosti. Zatímco v rodné zemi komunisté budovali diktaturu, stavěl Jan Antonín Baťa v brazilské džungli nové Zlíny. V románu se Jan Antonín snaží posmrtně vyprávět svůj příběh tak, jak ho prožil on, a ne jak ho líčila komunistická propaganda a její historikové. Vzpomíná na své nejbližší spolupracovníky a rádce, na vyhrané i prohrané bitvy, a nehodlá ze světa zmizet, dokud nenajde spravedlnost. Ale o starém i novém životě nevypráví sám. Hovoří o něm také ženy, které s ním žily exilový život v Brazílii — dcery Ludmila a Edita i vnučka Dolores, zeť Ljubodrag a další jeho souputníci. Suverénní vypravěčka Markéta Pilátová vystavěla na základě rodinných vzpomínek, deníků, dokumentů, Baťových prozaických i básnických pokusů neobyčejně čtivý román dvacátého století, v němž tolik jednoznačných činů lze interpretovat tolika protikladnými způsoby.

Nenechte si ujít zajímavé setkání s inspirativní spisovatelkou!

Vstupné dobrovolné, letáček v příloze.

Těšíme se na vás!